Etapa 1 – CND – Prejmer Circuit

Pilotul sucevean Răzvan Frăţianu s-a impus în prima etapă a Campionatului Naţional de Drift, organizată în week-end pe circuitul de la Prejmer, după ce l-a învins în marea finală pe bulgarul Stefan Stefanov, câştigătorul International Grand Prix de luna trecută de la Bucuresti – Piata Constitutiei.

La volanul unui BMW E36 de peste 600 de cai putere, experimentatul pilot român şi Stefanov au ajuns la o rundă de departajare pentru a-şi ajudeca titlul de campion al primei etape după ce driftul a devenit parte integrantă din Federaţia Română de Automobilism Sportiv şi a fost recunoscut de Ministerul Tineretului şi Sportului. Podiumul a fost completat de un alt român, tânărul Iulian Jumuga (21 de ani), care l-a învins în battle-ul pentru locul 3 pe bulgarul Ivan Demirev.

13308180_10153559000197411_3461720090475353461_o

În Top 8 s-a  clasat Cătălin Trifan pilotul echipei Audio Class Drift Team dupa ce a trecut in TOP 16 de Miklos Laszlo si a fost eliminat apoi pe fondul unei greseli personale in battle-ul cu Razvan Fratianu. Catalin a obtinut calificarea pe locul 1 in sesiunea de calificari programata in ziua anterioara competitiei.

13308359_1016418655101378_4977943963137446948_o

In top 8 s-au mai clasat Emil Petkov, Krasimir Stefanov şi Gabi Imre, ultimul fiind şi instructor la Academia de Drift alături de un alt pilot experimentat, Marius Mitrache.

In Top 16 s-a clasat Ilarion Grigorici al doilea pilot al echipei noastre dupa ce in sesiunea de calificari a obtinut locul 4. Acesta a fost eliminat de pilotul bulgar emil Petkov

13320733_1016417621768148_5287101833917948820_o

La clasa Debutanţi, prima etapă a fost câştigată de Cătălin Olteanu, cel care l-a învins în battle-ul final pe bulgarul Plamen Petkov. În vârstă de 20 de ani, acesta este student la drept şi a început driftul chiar sub îndrumarea tatălui său, Valentin Olteanu, şi el pilot profesionist de drift.

Următoarea etapă a Campionatului Naţional de Drift va avea loc în perioada 25-26 Iunie în Piaţa Constituţiei din Capitală, acolo unde se estimează că vor fi prezenţi peste 20.000 de spectatori.

În total, sezonul programează 5 runde, ultima care va decide campionul absolut urmând să aibă loc tot la Bucureşti, pe 1 şi 2 octombrie.

In imaginile de mai jos puteti urmari TOP 16 – clasa PRO de la prima etapa a CND 2016.